73. FERMAN YENİLDİ, DİRENİŞ KAZANDI!

Kürt halkının eski inançlarından Zerdüştlüğün devamı olan Ezidi halkımız, egemenler tarafından 72 kez katliamdan geçirildi. Ezidiler katliamların adına Ferman dediler.
Kimi zaman isimlerinin önüne ’Y’ harfi konularak katledildiler, kimi zaman da “şeytana tapıyorlar” diyerek katliama sebep bulundu. Ama her daim dayatılan egemen inanışları kabul etmeyişleri nedeniyle katledildiler, zulme uğradılar. 72. Ferman son değildi Ezidiler için. Fermanın 73’uncüsü IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirildi.

IŞİD, 2 Ağustos 2014’te KDP Peşmergesinin koruduğu Şengal’e saldırdı. Peşmergenin direnmeden 3 Ağustos’ta çekilmesiyle beraber 290 bin Ezidi göç etmek zorunda kaldı. Binlercesi IŞİD çeteleri tarafından katledildi. Ezidi kadınlar pazarlarda satılarak köleleştirildi. 50 bin Ezidi, Şengal dağlarına sığındı. İlk günden Şengal’e YPG ve YPJ savaşçılarının ulaşmasıyla katliamın daha da büyümesinin önüne geçildi. Ezidi halkı 73 Fermanın ardından YBŞ’yi (Şengal Direniş Birlikleri) kurarak öz savunmasını oluşturdu.

73. Fermanın üzerinden 5 yıl geçti. IŞİD yenildi ancak 5 yıl geçmesine rağmen Ferman devam ediyor. Rojava ve Federe Kürdistan bölgesine göç edenler Ezidi topraklarına dönerken on binlercesi hala göç yollarında. Göç ettikleri ülkelerde ise en ağır koşullarda yaşam mücadelesi veriyorlar. 3 bin Ezidi kadın hala IŞİD çetelerinin elinde rehin tutuluyor.

Ezidiler bugün huzur içerisinde yaşamak ve IŞİD çetelerinin yargılanmasını istiyor. Katliamlardan yorulmuş bir halkın talebi bu. Pek çok ülke 3 Ağustos’u ‘Ezidi Soykırımını Anma Günü’ olarak tanımış olsa da, BM (Birleşmiş Milletler) ise 3 hala tanımış değil.

3 Ağustos bir halkın ölüme direnişle yanıt vermesi oldu. Ezidi halkı hakkında yazılan Fermanları yakarak yeniden doğdu. Bir kez daha görüldü ki, bir halk örgütlü olduğu kadar varlık hakkını kazanabilir. Ezidi halkı varlık hakkını örgütlenerek kazanmıştır.

Bu nedenle 3 Ağustos’u ‘Ezidi Soykırımını Anma Günü’ kabul edilmesini istiyor, Ezidi katliamını unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha yineliyoruz.

Yaşasın Şengal Direnişi!

Yaşasın Halkların Eşitliği ve Kardeşliği!

ESP Genel Merkezi