ADALET İÇİN SURUÇ’U UNUTMA, UNUTTURMA

Suruç katliamının üzerinden 4 yıl geçti. Yıkılmış bir kenti inşa etmek için yola çıkan 33 düş yolcusunu aramızdan alan AKP-IŞİD karanlığı, onlarcasını da yaraladı. İstanbul’dan, Hatay’dan, Samsun’dan, Kocaeli’nden, Amed’den yola çıkan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), “Kobane düştü düşecek” sözlerine “Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz” diyerek karşılık vermişti. Çünkü onlar halkların eşitliğinin ve kardeşliğinin, halklar arasında köprü olmaktan ve yaraları ortak sarmaktan geçtiğini biliyorlardı. İlk değildi kardeşlik için yola düşmeleri.

Halkların birbirlerine yaklaşmasından korkan ve iktidarını kanla ayakta tutan AKP, Suruç Amara Kültür Merkezi’nde IŞİD eliyle 33 düş yolcusunu aramızdan aldı. Gezi’nin çocuklarının Kobane halkıyla buluşmasını böyle engellemeye çalıştı. Bin bir umut ve düşle yola çıkan SGDF, defalarca yolda durduruldu, kimlik kontrolünden geçti ve Suruç’a gidişleri engellenmeye çalışıldı. Ancak aynı emniyet ve polis canlı bombayı engellemek için hiçbir şey yapmadı. Canlı bomba elini kolunu kollayarak Suruç’ta keşif yaptı, bir gece öncesinde gözaltına alındı ama serbest bırakıldı. Planlanmış bir katliamı gerçekleştirmesi için devletin tüm imkanları önüne serildi.

Aynı devlet imkanları ile katliamın izleri, delilleri yok edilmeye ve adalet arayışı susturulmaya çalışıldı. Suruç tanıkları, 33 düş yolcusunun aileleri, yoldaşları, avukatları tutuklama saldırıları ile karşı karşıya kaldı. Ancak ne gözaltılar ne de tutuklamalar adalet arayışını bitiremedi. “Suruç için adalet herkes için adalet” diyenler, katliamlar coğrafyasına dönüştürülmek istenen bu topraklardaki her bir katliam için adalet mücadelesi vermeye devam ediyor.

4. yılında başta Suruç olmak üzere Amed, havalimanı, Sultanahmet, Reyhanlı, Antep ve Reina katliamlarının aydınlatılması için mücadele etmeye ve 33 düş yolcusunun bıraktığı bayrağı yükseltmeye devam edeceğiz. Ezilenleri, emekçileri, kadınları, LGBTİ+’ları ve halklarımızı Suruç için adalet mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz.

Adalet için Suruç’u hatırla!

Suruç için adalet herkes için adalet!

 

ESP Genel Merkezi