Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını Unutmayacağız!

Ortadoğu coğrafyası yüzyıllardır ezenler ve ezilenler arasındaki direnişlere ve katliamlara tanıklık ediyor. Mekanlar farklı olsa da ezilen halklarımız acılarını ortaklaştırarak yüzünü yeni direnişlere dönüyor.

Beyazıt katliamı Türkiye devrimci hareketinin geliştiği ve kitlelerle buluştuğu, öğrenci hareketinin yükselişe geçtiği bir tarihsel kesitte gerçekleştirildi. 42 yıl önce bugün, 16 Mart 1978’de Devlet-MHP-Kontrgerilla işbirliğiyle İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıda 7 öğrenci katledildi, onlarcası yaralandı. Katliamın arkasında duran devlet katliamın faillerini korudu ve aklamaya çalıştı. Beyazıt katliamı 12 Eylül askeri faşist darbenin zeminini hazırlayan bir gerekçe olarak kullanıldı.
Her ne kadar devlet katliamın üzerini örtmeye çalışsa da Beyazıt’ta katledilen öğrencilerin anısı bugün ezilenlerin adalet mücadelesinde yaşatılıyor.

Nasıl ki Beyazıt katliamı bizzat devlet tarafından örgütlendiyse, başka bir devlet tarafından da Kürt halkına karşı bir katliam gerçekleştirildi. Beyazıt’tan on yıl sonra Halepçe’de Saddam rejimi tarafından Kürt halkı yeni bir soykırımla karşı karşıya kaldı. 32 yıl önce bugün, kimyasal silah kullanılan katliamda 5 bin Kürt katledildi. Binlercesi göç etmek zorunda kaldı. Kürt çocuklarının Kürt çocuklarının 'Dayê bêhna sêvan tê / Anne elma kokusu alıyorum' sesleri yükseldi.

Ne devrimci hareketi ezmeye çalışan Türk faşist diktatörlüğü, ne de Kürt Ulusal Hareketi’ni ezmeye çalışan Saddam diktatörlüğü ezilenlerin mücadelesinin önüne geçemedi. Ezilenler katliamları sineye çekmek yerine yüzlerini yeni direnişlere, ayaklanmalara ve devrimlere döndü.

Ezilenlerin özgürlük mücadelesini engellemeye çalışan egemenler bu amellerinde başarılı olamadılar. Olamadıkları gibi Qamışlo’da, Suruç’ta, Ankara’da, Amed’de yeni katliamlar gerçekleştirdi.

İşçi sınıfı ve ezilenler sömürgeci savaşlara, katliamlara ve yoksulluğa karşı dünyanın dört bir yanında ayaklanıyor. Ezilen halklar adalet istiyor.

16 Mart Beyazıt ve Halepçe katliamlarında katledilenleri bir kez daha saygıyla anıyor, mücadelelerini yükselteceğimizin sözünü veriyoruz. Ezilenlerin birleşik mücadelesiyle adalet yerini bulacak, katliamların hesabı sorulacak.

ESP Genel Merkezi
16 Mart 2020