Birleşik Mücadelemizi Engelleyemezsiniz!

Bugün sabah saatlerinde bileşeni olduğumuz Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ev baskınıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Şenoğlu, önce İstanbul TEM Şube’ye, ardından İstanbul Güvenlik Şube’ye götürüldü. Sedat Şenoğlu’na yapılan gözaltı saldırısı, doğrudan birleşik mücadelemize yönelik gerçekleştirilen bir saldırıdır.

Başka bir soruşturma kapsamında ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi Betül Ünsal gözaltına alınırken serbest bırakıldı.

Birleşik hareketimize yönelik saldırı Sedat Şenoğlu ve Betül Ünsal’a yönelik gözaltılarla sınırlı kalmadı. Diyarbakır merkezli yürütülen operasyonlarda HDP Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri Sevim Akdağ, Metin Yılmaz ve Alaaddin Adanır ile beraber toplam 18 HDP Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı. 45 HDP Gençlik Meclisi üyesi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.

Ezilenlerin birleşik mevzisi olan HDP ve HDK’ye saldırı birleşik mücadelemize yöneliktir. HDP ve HDK halkların iradesidir, operasyonlarla yıldıramazsınız.

HDP ve HDK gençliğin birleşik mevzisidir. Tarihi boyunca devrimci atılımların öncüsü olan gençlik hareketini operasyonlarla yıldıramazsınız.

HDP ve HDK kadınların iradesidir. Ezilen kürt kadınların ve sosyalist kadınların özgürlük yürüyüşünü operasyonlarla yıldıramazsınız.

HDP ve HDK bu topraklarda ayrı kollardan akıp gelen nehirlerin yatağıdır. Onu baskılarınızla, terörünüzle, operasyonlarınızla durduramazsınız.

Gözaltı ve baskılarınıza rağmen birleşik mücadeleyi örgütlemekten ve büyütmekten vazgeçmeyeceğiz. Sömürü düzenine ve işgalci sömürgeciliğe karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Emekçi halklarımızı ve devrimci demokratik kamuoyunu birleşik mücadele etrafında kenetlenmeye, HDP ve HDK’yi sahiplenmeye çağırıyoruz.

Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!

Yaşasın Birleşik Mücadelemiz!

 

ESP Genel Merkezi

8 Kasım 2019