Cerablus’tan ve Suriye’den Elinizi Çekin!

Türk Silahlı Kuvvetleri ve bazı selefi çetelerle birlikte bu sabaha karşı Suriye’nin Cerablus bölgesine Hava Kuvvetleri desteğinde tanklarla işgal operasyonuna başlattı.

Cerablus operasyonu, Demokratik Suriye Güçleri’nin Minbic’in DAİŞ’ten temizlemesi karşısında cihatçı-selefi çetelerine destek operasyonudur. Bu operasyondan Türkiye’de yaşayan halklarımızın zerre kadar çıkarı yoktur.

Bu operasyon Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı geliştirilen bir saldırıdır. Şimdiye kadar Suriye’de DAİŞ başta gelmek üzere bütün cihatçı çeteleri besleyen silahlandıran ve bölge halklarının başına bela eden AKP iktidarı olmuştur.

Operasyonun temel hedefi Rojava devrimi ve burada yaşayan halklardır. Operasyonun amacı Özgür Rojava’nın ortadan kaldırılmasıdır. Zaten Erdoğan’ın Salih Müslim’i kastederek, “Siz ne olacağınızın hesabını yapın” diyerek tehdit etmesi bunu göstermektedir.

AKP/Saray DAİŞ gösterip PYD ve DSG’yi vurmak istemektedir. Sınırdan içeriye geçip elbise ve kılık değiştiren DAİŞ AKP’nin operasyon ortağıdır. Cerablus, Afrin kantonu ile Rojava’nın birleşmesi bakımından stratejik bir öneme haizdir. Bu nedenle bölgeyi işgal etmeye girişmiştir. AKP’nin elinde piyon olan DAİŞ’e karşı operasyon yapıldığı açıklaması dünyayı aldatma ve algı yaratma amaçlıdır. Amaç, Minbic’den sonra Cerablus’un da Demokratik Suriye Güçleri tarafından ele geçirilmesini önlemektir. Daha dün, DSG’ye bağlı Cerablus Askeri Meclis Komutanı’nın MİT tarafından katledilmesi bunu göstermektedir.

Bu operasyonun adına “Fırat Kalkanı” adı verilmiştir. Operasyona verilen isim bile asıl hedefin Rojava devrimi olduğunu göstermektedir. Fırat havzası YPG ve DGS tarafından temizlenmeye başlanmış bir bölgedir. DAİŞ’ten temizlenen kimi yerlerde inşa edilen barış ve kardeşlik ortamını da hedef alan bu operasyon, Fırat’ı kana bulama operasyonudur.

Cerablus operasyonu, Türkiye’yi Suriye iç savaşına ve kaosa sokma operasyonudur. AKP iktidarı ve emperyalistler elini ne zaman Suriye’den çekerse o koşullarda Suriye halkları barış ve kardeşlik içinde yaşama olanağı bulabilir. İç politikada kamplaşma, kutuplaşma üzerinden saltanat süren AKP iktidarı Suriye bataklığına girmekle halklarımızı içinden çıkılmaz bir batağa sürüklemektedir.

Halklarımız ve savaş karşıtları Cerablus’a operasyona ve Suriye topraklarını işgal edilmesine karşı sesini yükseltmelidir. Halklarımızın çıkarı Ortadoğu’da ve Türkiye’de savaşın son bulması ve barışın sağlanmasıdır. AKP/saray iktidarı Kürt halkının ve halklarımızın barış talebine savaşı bölge düzeyinde yayarak yanıt vermiştir.

Barış ve özgürlük için halklarımızı Rojava devrimi ve bölge halkları ile dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz. İşgal kuvvetleri Cerablus’tan çekilmelidir. Cerablus’un geleceğine demokratik Suriye halkları karar vermelidir.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Merkez Yürütme Kurulu