ÇORLU’NUN KATİLİ, SOMA’NIN KATİLİ

Soma’nın asıl katili “Türkiye’yi bir anonim şirket gibi yönetmek istiyorum” diyen ve kârları emek maliyetlerini kısarak yükseltmeye çalışan AKP/Saray iktidarıdır. Ucuz, esnek ve güvencesiz çalışma kural haline getirilmiş, patronlar “rahat iş görsün” diye denetimler aksatılmış, bunun bedeli de 301 canımız olmuştur.

Çorlu’da yaşanan ve şimdilik 24 canımızı yitirdiğimiz tren katliamını hazırlayan koşullar da Soma katliamınınki ile aynıdır. Yol bekçiliği kadrosunun tasfiye edilmesi, denetimlerin eksik ve baştan savma yapılmasının sebebi yine “maliyetleri kısmak”tır.

Yeni Türkiye gerçeği budur işte! Evet, “Türkiye A.Ş.”nin sermayesi insandır ama insanın mutluluğu, sağlığı ve refahı değil, kanları ve canlarıdır! Çorlu’nun katili de, Soma’nın katili de Türkiye A.Ş.’nin patronu Erdoğan’dır.

Bu bizim fıtratımız değildir. Bu, kapitalist barbarlığın, piyasacı faşizmin fıtratıdır. Bizim fıtratımız sömürüye, talana, işçi kıyımına ve katliamlara son vermektir. Şirketler cennetine dönen bu ülkeyi emekçi halkların cennetine çevirmek için, Soma ve Çorlu’da adaletin sağlanması için faşist şefliğin yıkılmasından başka yol yoktur.

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ