Demokrasi Yürüyüşü: Onurlu bir gelecek için birlikte hareket etmek gerek

HDP’nin “demokrasi yürüyüşünde” yer alan ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, yürüyüşün aynı zamanda “Türk halk onurunu yeniden ayağı kaldırma yürüyüşü” olduğunu ifade etti.
Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” sloganıyla 4 gündür yollarda. Hakkari’den başlayıp kent kent halka buluşan HDP heyeti, Diyarbakır’a ulaştı. HDP’li heyetin içinde yer alan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Türk halk onurunun yıllardır egemenlerin ayakları altında ezildiğini belirterek, HDP’nin yürüyüşünün aynı zamanda “Türk halk onurunu yeniden ayağı kaldırma yürüyüşü” olduğunu söyledi.

‘HALK ONURU AYAKLAR ALTINDA’

Türk halkının değerlerinin ve onurunun yıllardır egemen güçlerin ayakları altında olduğunu ifade eden Taşkıran, “100-150 yıldır Türk halk onuru egemenlerin ayakları altında eziliyor. Türk halk onuru dediğimiz Şeh Bedrettin’dir, Börtlüce Musatafa’dır, Denizler, Mahirler İbrahimlerdir. Onların yarattığı tarihtir. Bu yürüyüş, tabi ki statü talep eden, varlığı ile kendini ortaya koyan her türlü direnişle kendini ortaya koyan, Kürt halkının yürüyüşü. Aslında bu Türkiye ve Kürdistan’ın ortak yürüyüşüdür. HDP ve HDK’yi var eden ne varsa o değerleri ayağa dikme yürüyüşüdür. Halkın bizden beklediği öncülüğü ortaya koyma yürüyüşüdür. Faşizme karşı mücadele için ayağa kalkma yürüyüşüdür” diye belirtti.

TÜRKLERE ÇAĞRI

Kardeşçe onurlu bir gelecek yaratmak için Türk ve Kürtlerin birlikte hareket etmesi gerektiğine değinen Taşkıran, “Türk halkına çağrımız, Kürt kardeşi katledilirken, Kürt kardeşinin kemikleri plastik kaplar içinde kaldırımlara gömülürken, Kürt halkının özgür bir gelecek inşa etme çabası savaş ve işgal politikaları ile imha edilmeye çalışılırken, bu onuru ayağa dikmektir. Bu onuru bugün onu ayağa kaldırmakta ihtiyaç var. Bugün şovenizme ırkçılığa pirim vermeden harekete geçme ortak bir gelecek kurma zamanıdır. Bunun için günlerdir yürüyoruz” şeklinde konuştu.

‘HAVA BİZDEN YANA ESİYOR’

Geleceği inşa etmek için daha büyük bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu dile getiren Taşkıran, “Günlerdir yollardayız, Hakkari’den Diyarbakır’a kadar çökertme planından bu yana direndik, mücadele ettik. Ancak geleceği inşa edeceğimiz mücadeleyi büyük oranda gerçekleştiremedik. Halkımızda bunu çok net gördük, halk artık ‘harekete geçelim canlanalım’ diyor. Her yer işgal edilmişken, devletim tüm aygıtları sahada iken, halk korkmadı çekinmedi iradesine sahip çıktı, her yerde zafer işaretleri ile karşıladı bizi. Korkup geri çekilmedi. Son 5 yılın sonunda halkı daha güçlü gördük. Hava bizden yana esiyor, bu sefer başarabiliriz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI