ESP: “TUTUKLAMALAR NAFİLE 1 MAYIS’TA MEYDANLARDA OLACAĞIZ”

ESP, 10 üyesinin tutuklamasına tepki göstererek “1 Mayıs tutuklamalarla engellenemez” dedi ve ekledi “Ne yaparsanız yapın! 1 Mayıs meydanlarında ESP kortejleri en görkemli biçimde yerini alacaktır”

ESP, 1 Mayıs bildirisi dağıtırken gözaltına alınan ve tutuklanan 10 sosyaliste ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“1 Mayıs tutuklamalarla engellenemez” başlığını taşıyan açıklamada, “İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’a işçileri emekçileri çağırmak için, Kadıköy meydanında bildiri dağıtan 22 ESP’li, SKM’li ve SGDF’li gözaltına alınmıştı. Dün 4 gün süren gözaltının ardından 10 yoldaşımız tutuklandı.

Genel Başkan Vekilimiz Şahin Tümüklü, HDK İstanbul İl Eşsözcüsü Gülçin Aykul, HDP İstanbul İl Yöneticisi İlkay Oflaz, Parti Meclisi üyelerimiz Ali Aykul, Serkan Zorlu, Deniz Çokgül, Ali Karaçay, Hüseyin İldan, SGDF MYK ve ÖGK Merkezi Koordinasyon üyesi Özge Doğan ile SGDF üyesi Samet Koç tutuklandı.” İfadeleri yer aldı.

Yoldaşlarımıza işkence yapıldı

Açıklamada gözaltındakilerin Adliye’ye getirilirken işkenceye maruz kaldıkları ve ölümle tehdit edildikleri belirtilerek şunlar ifade edildi;

“Bu işkenceler sonucunda kaburgasında çatlama, omurilikte ezilme yaşayan yoldaşlarımız vardır. İşkence haberleri sınıf kinimizi artırırken, hesap sorma kararlılığımızı da bilemiştir. İşkence yapan polisler mutlaka yargı önünde bunun hesabını verecektir.

Tutuklama haberinin ardından partimize ulaşan, geçmiş olsun dileklerini ileten, yürekleri bizimle atan bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”

“Umut dimdik ayaktadır”

ESP açıklamasında bir konuşması gerekçe gösterilerek Antikapitalist Müslüman R.İhsan Eliaçık’a 6 yıl 3 ay hapis verildiğini hatırlatarak, “ESP’ye yönelik tutuklamalar da iktidarın zayıflığının ilanıdır. Muhaliflerin fikirlerinden ölesiye korkan bu iktidar, bütün muhalefeti partili yargı eliyle baskı altına almaktadır.” dedi.

Açıklamada son olarak şu ifadeler yer aldı;

“Bütün bu tutuklamalara rağmen “Umut Dimdik Ayaktadır”! ESP kökleri işçi sınıfı ve ezilenlerin derinlerinde olan bir sosyalist harekettir.

Ne yaparsanız yapın! 1 Mayıs meydanlarında ESP kortejleri en görkemli biçimde yerini alacaktır.

Bu vesileyle, onurlu ve özgür bir yaşam isteyen yüreği sosyalizm için atan bütün işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri Ezilenlerin Sosyalist Partisi saflarında 1 Mayıs alanlarına çağırıyoruz.”

Kaynak: Gazete Patika