ETHA, EHB VE ESP DAVASI: 5 TAHLİYE, 8 TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Gazeteciler İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar’ın tutuklu, avukat Gülhan Kaya’nın da tutuksuz olarak toplam 13’ü tutuklu 23 kişinin, “silahlı terör örgütüne üyelik” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Halit İçdemir başkanlığındaki mahkeme heyeti, Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatları Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar ile Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri İsminaz Temel’in de aralarında bulunduğu sekiz kişinin tutukluluğunun devamına karar verdi.

Tutuklu ETHA muhabiri Havva Cuştan, İsmail Geçer, Meral Tatar, Onur Binbir ve Özgen Sadet’in tahliyesine hükmedildi. Tahliye edilenlere yurtdışına çıkış yasağı konularak adli kontrol tedbiri konulmasına karar verdi.

Heyet tutuksuz 10 sanık hakkında uygulanan adli kontrollerin devamına ve bir sonraki duruşmanın 29 Kasım’da görülmesine karar verdi.

Üyelik sorulacak

Kararda sanıkların Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan herhangi bir derneğe üyeliğinin mevcut olup olmadığının bildirilmesi için İstanbul Valiliği Dernekler Müdürlüğü’ne ve İçişleri Bakanlığı’na müzakkere yazılması yer aldı.

Ayrıca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzakkere yazılarak Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile ilgili yasal kaydın mevcut olup olmadığının bildirilmesinin istenmesi ve BTK’ya ETHA’nın erişim engelinin olup olmadığının sorulması da kararda yer aldı.

Savcıdan “tutukluluğa devam”

Duruşmanın ilk gününde (16 Temmuz) tutuklu dokuz kişi savunmalarını tamamlamıştı. Bugün tutuklu diğer sanıkların savunmalarıyla başladı.

Üçü tutuklu biri tutuksuz dört sanık savunma yaptı. Avukatlar tutuksuz diğer sanıkların savunma yapmayacagını belirtti. Duruşma verilen aranın ardından avukat beyanlarıyla devam ediyor. Avukatlar suçlamalara karşı çıkarak tahliye ve beraat talep etti.

Savcı mütalaasında tutuklu sanıkların tutukluluklarının, tutuksuz sanıkların adli kontrol uygulamasının devamını istedi.

Sanıklardan suçlamalara itiraz

Sanıklar iddianamedeki suçlamaları reddetti. ESP’nin yasal bir parti, iddianamede yer alan Hasan Ocak anması, taziyeler ve konserlerin yasal olduğunu, polis müdahalesi yaşanmadığını söylediler.

İlk olarak tutuklu sanık İlhan Aslan anayasal çerçevedeki eylemlerden dolayı tutuklu olduğunu anlattı. Suçlamaları reddetti. ESP parti meclisi üyesi olduğunu söyledi.

Tutuklu sanıklardan İsmail Geçer dışarıda bakmakla yükümlü olduğu annesi olduğunu, tutukluluğu nedeniyle çalıştığı işten çıkarıldığını belirtti, tutukluluk süreci gözönünde tutularak tahlliyesini ve beratını istedi.

Tutuklu sanıklardan Mazlum Demirtaş, Suruç katliamında yaralandığını anlattı. Yasal bir çok eyleme katıldığını ancak bir örgüt çağrısıyla katılmadığını söyledi. Cezaevinde sınavlara giremediğini söyledi.

Tutuksuz sanık avukat Gülhan Kaya “tutuksuz 10 kişiyiz, tutuklularla aramızdaki tek fark gözaltı günü evde olmamız” dedi.

“Altı ay önce gerçekleşen referandum öncesinde sansasyonel eylem yapabileceğimiz gerekçesiyle hakkımızda arama kararı çıkarıldı. Arkadaşlarımız tutuklandı.”

“Bizler iktidar karşısında düğmelerimizi iliklemedigimiz için bu soruşturmalarla karşılaştığımızı biliyoruz. Meslektaşlarımla aramızda farklılık yokken onların kaçma şüphesi gerekçesiyle tutuklanmasını ve bize adlı kontrol uygulanmasını anlamak mümkün değil. Bu hukuksuzluk daha fazla sürmemeli.”

Avukat beyanları

Aranın ardından avukatlar beyanlarda bulundu.

Avukat Several Ballıkaya dosyaya dair değerlendirmeler yaptı. Dosyada soruşturmanın dayanağının ve başlangıç sürecinin anlaşılamadığını söyledi.

Ballıkaya, soruşturmanın başlangıç tarihi yokken iddianamenin kabul kararının hatalı olduğunu söyledi.

Dosyadaki suçlamalarla daha önce açılan davalardaki beraat ve takipsizlik kararlarının dosyaya girmediğine dikkat çekti. Delillerin hukukdışı ve kabuledilemez olduğunu söyledi.

Üç avukat kısıtlamasına itiraz

Avukatlar tüm sanıklar müdafii olarak söz almak istedi, mahkeme başkanı üç avukat sınırlaması olduğu belirterek bu beyanı kabul etmedi.

Avukat Yıldız İmrek üç avukat kısıtlamasının uygulanamayacağına dair beyanda bulundu.

“Savcı ifade almadı”

Avukat Keleş Öztürk, Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar ile ifade vermek üzere savcılığa gittiklerinde savcının dosyanın kendisinde olmadığını söyleyerek ifade almadığını anlatarak “Soruşturma savcı tarafından değil kolluk tarafından yürütülmüş” dedi.  Buna rağmen bir süre sonra kaçma şüphesi ile tutuklamanın gerçekleştiğine dikkat çekti.

Avukatların mesleki faaliyetleri ile suçlandığını belirtti. Serbest bırakılmalarını talep etti.

Basın özgürlüğü vurgusu

İsminaz Temel’in avukatı Ömer Açıkgöz ETHA’nın haberleri nedeniyle müvekkilinin suçlandığını,  ETHA’nın örgüt ile ilişkilendirildiği haberlerin farklı basın organlarında da çıktığını belirterek bu iddiaya karşı çıktı.

Basın özgürlüğüne ve AİHM kararlarına dikkat çekti. Temel’in iddianamede yer alan anma ve etkinliklerde haber için bulunduğunu anlattı.

“Basın özgürlüğüne dair devlete pozitif ve negatif yükümlülük öngörüyor. Basın özgürlüğüne dair engellemelerin gazetecilerin işlerini yapmasını dolayısıyla ifade özgürlüğünü engellediğine dair kararlar söz konusu.”

Temelin gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandığını vurgulayarak tahliye ve beraat talep etti.

Söz alan diğer avukatlar da suçlamalara karşı çıkarak tahliye ve beraat taleplerini dile getirdi. Erkân Kakca’nın avukatı diyabet hastası olan müvekkilinin cezaevinde 20 kilo verdiğini belirtti.

Savcı mütalaası

Savcı mütalaasında tutuklu sanıkların üzerine atılı suçun ve mahiyeti ve tutuklama gerekcelerinde değişiklik olduğu gerekçesiyle tutukluluklarin ve tutuksuzlar için  adli kontrol kararlarının devamını istedi.

Mütalaaya dair söz alan sanık avukatları tahliye taleplerini yineledi.

Ne olmuştu?

19 Ekim 2017’de aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanı gazeteciler İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatları Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar’ın da aralarında olduğu 20 adrese operasyon düzenlenmiş, 16 kişi gözaltına alınmış, 25 Ekim 2017’de 13 kişi tutuklanmıştı.

22 Mart 2018’de 13’ü tutuklu 23 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Gizli tanık ifadelerinin yer aldığı iddianamede 23 kişiye, Türk Ceza Kanunu’nun 314/2. maddesi ile Terörle Mücadele Kanunu’nun 5/1. maddesi uyarınca “[MLKP] silahlı terör örgütüne üyelik” ve yine TMK’nın 7/2. maddesi uyarınca “örgüt propagandası” suçlamaları yöneltildi.

Örgüt üyeliği ve propaganda suçlaması: Ali Düzkün, Ali Haydar Doğan, Coşkun Yiğit, Erkan Kakça, Gülhan Kaya, Havva Çuştan, Hünkar Hüdayi Yurtsever, İdil Özbek, İlhan Aslan, İsmail Geçer, Maksut Toprak, Mehmet Aslan, Meral Tatar, Nihat Göktaş, Özgen Sadet, Özlem Gümüştaş, Sercan Genç, Sezin Uçar

Örgüt üyeliği suçlaması: Doğukan Onur Gürsoy, Garib Ekin Saygılı, İsminaz Temel, Mazlum Demirtaş, Onur Binbir.

Tutuklu sanıklar: Coşkun Yiğit, Erkan Kakça, Havva Çuştan, Hünkar Hüdayi Yurtsever, İlhan Aslan, İsmail Geçer, İsminaz Temel, Mazlum Demirtaş, Meral Tatar, Onur Binbir, Özgen Sadet, Özlem Gümüştaş, Sezin Uçar.

Kaynak: Bianet