ETHEM SARISÜLÜK ÖLÜMSÜZDÜR

Ethem’in ölümünden Başbakan Erdoğan sorumludur!

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı direnişimizin Ankara ayağında polisin açtığı ateş sonucu başından vurularak ağır yaralanan ve on gündür yoğun bakımda bulunan Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşti. Ethem kardeşimiz, tıbben aramızdan ayrılmış bulunuyor.

Başta Sarısülük ailesine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. Sarısülük onurlu bir eylemde ölümsüzleşerek Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömertle birlikte özgürlük isyanımızın şehitleri arasına katılmıştır. Anısı mücadelemizde yaşayacaktır.

Sarısülük’ün yaşamını yitirmesinin baş sorumlusu Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümetidir. Polise halkın demokratik eylemlerini şiddetle bastırma talimatını bizzat Erdoğan vermiş, İçişleri Bakanı, Ankara valisi ve Emniyet Müdürü uygulamıştır.

Ethem’i vuran polisin kimliği bilindiği, vurulma anı kameralarla tespit edildiği ve onlarca görgü tanığı olduğu halde Ankara Emniyeti’nin katil polisi savcılığa teslim etmemesi, savcılığın talebi olduğu halde mobese görüntülerinin savcılığa gönderilmemesi, işkence ve öldürme politikasının arkasında durduklarının, katilleri sahiplendiklerinin açık kanıtıdır. Bu aynı zamanda yeni ölümlere davetiye çıkarmanın, polisi cesaretlendirmenin ve teşvik etmenin de göstergesidir.

Başbakan Erdoğan’ın “24 saat içinde bu iş bitecek. Polis daha farklı davranacak” açıklaması, yeni ölümlerin yaşanabileceğinin sinyalidir. Gezi Parkı’na yapılacak müdahalede yaşanacak her türlü olumsuzluğun ve ölümlerin sorumlusu Erdoğan olacaktır.

Ethem Sarısülük ölümsüzdür!

Katil polisin kimliği açıklansın ve yargılansın!

Ankara Valisi, Emniyet Müdürü ve AKP Hükümeti istifa!

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ