EZİDİ HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!

IŞİD çeteleri katliam ve işgal saldırılarına şimdi de Güney Kürdistan’da Êzidilerin yoğunlukta yaşadığı yer olan Şengal’e saldırarak devam ediyor. Rojava’da YPG güçlerinden ağır darbe alan çete, Güney Kürdistan’da KDP’nin kontrolündeki Şengal’e saldırarak alanını genişletmeye çalışıyor. KDP peşmergelerinin kenti savunmadan terkederek, Rojava ve diğer Güney bölgelerine doğru kaçmış olması Kürt halkını ve Êzidileri IŞİD çetelerine terk etmek anlamına gelmektedir. IŞİD çeteleri tarafından işgal edilen Şengal’de Ezidiler, Müslüman olmak ya da katledilmekle tehdit ediliyor. Êzidi halkının bu saldırı karşısında dağlara kaçmak zorunda kalması Güney Kürdistan yönetiminin acz içerisinde olduğunu göstermektedir.
Güney Kürdistan yönetimi Şengal’i IŞİD’e bırakarak tarihi bir hata içerisine girmiştir. Rojava için kılını kıpırdatmayan , hatta devrimin boğulması için elinden geleni yapan KDP, çetelerin kendi topraklarına gelmesine dahi müdahale etmemiştir. Êzidi halkının KDP tarafından kaderine terk edilmesi karşısında KCK’nin birlikte direnme çağrısı karşılık bulmamış bu tarihi sorumluluğu kendisinde gören YPG ile HPG güçleri Şengal’i savunmaya gitmişlerdir.
IŞİD vahşeti Ortadoğu’da emperyalistlerin yardımıyla, ve Türk devletinin hedef göstermesiyle yol almaktadır. Şengal bölgesine saldırının daha önceden Türk devletinin ikinci Kandil olarak hedef göstermesi sonrasına gelmesi, hem Êzidilerin katledilmesi hem de IŞİD’e dolaylı destek anlamına gelmektedir.
Êzidi halkının kırımına karşı enternasyonal dayanışmanın pratik olarak PKK ve PYD tarafından gelmesi ve KDP’nin, KCK’nin birlikte savunalım önerisini reddederek, Êzidi halkının savunmasız bir şekilde katledilmesine göz yumması, Kürt halkı ve bölge ezilen halkları adına kabul edilemezdir.
Bugün Şengal’i savunmak tıpkı Rojava devrimini savunmakla eşdeğerdir. Şengal, Kürt ve Êzidi halkları için tarihsel değeri olan bir kenttir. Bölgede IŞİD karanlığına karşı Rojava devrimini savunmak için gösterilen duyarlılık Şengal için de gösterilmelidir.
Êzidi halkı dağlara sürülerek açlık ve susuzlukla karşı karşıya bırakılmış ve Êzidi halkına Kerbela katliamı yaşatılmak isteniyor. IŞİD terörü, bölge halklarını en vahşi katliamlarla tehdit ederken Şengal işgalinde daha ilk günlerde 6 çocuk açlıktan hayatını kaybetmiştir.
İnsanlık suçu sınırını çoktan aşan IŞİD terörüne karşı insanlığı savunmak, Êzidi halkını savunmak dünya halklarının üzerinde tarihsel bir görev olarak durmaktadır.
ESP olarak Êzidi halkının yanında olduğumuzu ifade ediyor, tüm halklarımızı IŞİD karanlığına karşı Êzidi halkının yanında yer alarak enternasyonal dayanışmaya çağırıyoruz.

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ