FİGEN YÜKSEKDAĞ İRADEMİZDİR!

4 Kasım 2016 tarihinden beri AKP ve Saray hukuku tarafından rehin tutulan HDP Eş Genel Başkanı ve Van milletvekili Figen Yüksekdağ’ın hakkında kesinleşmiş “hapis cezası” gerekçe gösterilerek vekilliği düşürüldü. Meclis kürsüsünde de eşitliği, kardeşliği, adaleti ve özgürlüğü savunan Figen Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi milyonların iradesine vurulmuş bir darbedir.
Hemen her gün bir HDP vekilinin gözaltına alındığına ve ya tutuklandığına tanıklık ediyoruz. AKP’nin bütün saldırganlığına ve eşitsiz seçim sitemine rağmen milyonların oyları ile seçilmiş vekiller meclis ve sokak siyasetinin dışına itilmeye çalışılıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’da meclise adım attığından beri AKP’nin hedefindeki vekillerden birisi oldu. Kürt halkına yapılan saldırılara sessiz kalmayan ve Rojava Devrimi’ni savunan; işçilerin, kadınların, gençlerin, katliam mağduru ailelerin ve tüm ezilenlerin yanında olan Figen Yüksekdağ’ın esir alınması gibi vekilliğinin de düşürülmesi de tesadüf değildir.

Ezilenlerin hiçbir talebini gündemine almayan; rantı kolaylaştıran, tecavüzü meşrulaştıran, hırsızları aklayan, anadili yasaklayan, ezilen inanç ve kültürleri yok sayan, baskı ve şiddeti olağanlaştıran yasaları meclise taşıyan AKP ve Saray iktidarı hiçbir muhalefet istemiyor. Tutuklamalarla ve şimdi de vekil düşürmelerle TEK ADAM MECLİSİ’nin hazırlığını yapıyor.

Meclis’ten birlikte geçirdikleri Başkanlık Yasası’nı AKP ve MHP seçmenine bile anlatmakta, onları ikna etmekte zorlananlar baskı, tehdit ve medya manipülasyonları ile referandum kampanyası yürütüyorlar. Şehir şehir, sokak sokak her geçen gün büyüyen HAYIR cephesinde korku ve panik havası yaratmaya çalışıyorlar.
Ama nafile! Nasıl ki gözaltı ve tutuklama saldırıları halkın vekillerinin iradesini kıramadıysa, hapis cezaları ve vekilliğin düşürülmesi de vekillerimizi teslim alamayacaktır. Başta HDP’ye oy vermiş 6 milyon insan olmak üzere demokrasiye inanan herkesi Tek Adam keyfiyeti ve tahammülsüzlüğü ile Figen Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesine HAYIR demeye ve tepki göstermeye çağırıyoruz.

Saray hukukunun verdiği cezalar da, vekilliğin düşürülmesi de hükümsüzdür! HDP’li milletvekilleri ve Figen Yüksekdağ irademizdir. Direne direne kazanacağız! Mutlaka kazanacağız! Biz kazanacağız! Büyük insanlık kazanacak!

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ