Ğadir-i Hum Bayramı Kutlu Olsun

Arap Alevi halkının Hz. Ali’ye bağlılığını ifade eden ve en kutsal gün kabul edilen Ğadir-i Hum bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da toplumsal birlik ve dayanışma duygularıyla kutlanıyor.
Arap Aleviler Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun yıllardır tekçi, asimilasyoncu, inkarcı anlayış ve politikalarına rağmen okullara gitmeyerek, ticaret yapmayarak bir kucaklaşmaya vesile olan bu bayramda da kültürünü ve geleneğini yaşatmaya çalışıyor.
Özellikle son yıllarda Suriye’ye dönük emperyalist saldırıların ve iç savaşın büyük acılar yaşattığı, kültürel kırıma, katliamların ve soykırımın da eklendiği bu dönemde Ğadir Hum bayramı önemli bir yerde duruyor.
Arap Aleviler bölge gericiliği ve emperyalist politikaların hedefinde yer almışlardır. Arap Alevilerini katliamlar ve asimilasyon yoluyla inancını ortadan kaldırmayı hedeflemişlerdir. DAİŞ, Nusra Cephesi ve Fetih Ordusu’nun kuşatması ve tehdidi Arap Alevi halkın yaşadığı yüzyıllardır süren baskı ve zulmün güncel örnekleridir. Bu nedenle Arap Alevilerinin kendi inancını süreklileştirmesi ve yaşatması bakımından Ğadir Hum Bayramı özel bir ömem kazanıyor.
Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da gerici faşist DAİŞ, Nusra, ÖSO, Ahrar’uş Şam gibi çetelerin Alevi katliamlarına her geçen gün yenisi ekleniyor.
T.C tarihi boyunca Arapça şehir ve köy isimleri değiştirilip, kimliği ve varlığı inkar edilerek “Eti Türkleri” olarak adlandırılan, katliam girişimlerine maruz kalan Arap Alevilere AKP döneminde baskı ve nefret artarak devam etti.
Sapkın, müşrik ve dinsiz olarak nitelendirilen ve bu yüzden tarihi boyunca ibadetini dahi gizli gerçekleştiren Arap Alevi halkımızın Ğadir Hum bayramının bölgesel resmi tatil ilan edilmesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması, yer isimlerinin iade edilmesi, anadilini öğrenmenin önündeki engellerin kaldırılması gibi pek çok talebi devlet tarafından görmezden gelinmeye devam ediyor.
Arap Alevi halkımızın bu en kutsal bayramını kutluyoruz. Sosyalistler olarak inancın ve kimliğin baskılanması karşısında verilen mücadeleyi sahipleniyor, katliam ve nefret söylemlerini lanetliyoruz. Suriye’de Lazkiye’den Nubl ve Zehra’ya birçok bölgede Alevi halkın selefi cihatçı faşistlere karşı sürdürdüğü direnişi selamlıyoruz. Gezi’den Rojava’ya ve Suruç katliamına mücadelede şehit düşen Arap Alevi halkının yiğit evlatları Ali, Ahmet, Abdocan’ı, Harbiye’nin Halil Hammis’ini ve sosyalist gençliğin Samandağlı şehidi Okan Pirinç’i ve Rojava’da DAİŞ faşizmine karşı halkların eşitliği ve kardeşliği için savaşta şehit düşen Defne Arap Alevi halkının yiğit evladı Halil Aksakal(Mazlum Aktaş) yoldaşı saygıyla anıyoruz…
Ğadir-i Hum bölgesel resmi tatil ilan edilsin! Alevi inancı ve Arapça anadil üzerindeki baskılar son bulsun!

Ğadir-i Hum mbarek. (Ğadir-i Hum Bayramı Kutlu olsun)
Tihya îkhva el şuğub ( yaşasın halkların kardeşliği)