HALKLARIMIZIN DİRENİŞ SEMBOLÜ NEWROZ

Halklarımızın direniş sembolü Newroz, son bir yıl içerisinde hem üst düzeyde direnişi, hem de kararlı ve kitlesel olarak barışı haykırdığı bir süreçte kutlanıyor. Geçen yıl Amed Newroz’unda Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın mesajıyla bir süreç başlatıldı. Kürt halk dinamikleri ve örgütlü güçleri bu niyet beyanına uygun biçimde konumlanarak barış mücadelesini güçlendirmek için alan açmışlardır. Ancak devletin geçen bir yıl içerisinde hiçbir adım atmadan sürdürmek istediği bekletme ve oyalama politikası Kürt halkında büyük öfke yaratmaktadır.

Devletin AKP eliyle yürüttüğü bu oyalama siyaseti, Rojava’da katliam siyasetiyle buluşmuştur. Katliamcı çetelerin Suriye savaşında aldıkları rol Türkiye Devletinin lojistik desteğiyle Rojava’da yaşanan Özerkliğe karşı katliamlarla birleşerek devletin barış ve çözüm konusundaki samimiyetini test etmiştir.
Kürt sorununun barışçıl çözümüne hiçbir katkı yapmayarak sadece süreci kendi iktidarlarını sürdürme aracına çevirmekle durumu idare eden AKP iktidarı, Çözüm yolunda yapılması gereken çalışmaları ve atılması gereken adımları atmamakta ısrar ediyor. Halklarımızın en demokratik haklarını bile kullanmalarına engel olan Terörle Mücadele Yasası kaldırılmıyor, Hapishanelerdeki Kürt siyasetçiler ve sosyalistler serbest bırakılmıyor, dün ergenekon kapsamında darbe suçlarıyla tutukladıkları generalleri serbest bırakarak halkların vicdanında yeni yaralar açıyor. Bütün yasal düzenlemelerden faydalanma hakları ellerinden alınarak KCK davasından ve sosyalist tutsakların tutuklulukları devam ediyor.
AKP iktidarının Kürt sorununun çözümü için ne iradesi var ne de niyeti. Barış, AKP’ye karşı halklarımızın ortak ve birleşik mücadelesi ile elde edilecektir. Barışın muhatabı Türk işçi ve emekçileridir. Bu nedenle Newroz, Batı’daki tüm ilerici, barıştan yana olan herkesi birlikte hareket etmeye ve ve omuz omuza olmaya çağırıyor.
Gezi isyanına ve sonrasında gelişen halk mücadelesine vahşice saldırarak, insanların nefes alacakları en küçük alan bırakmayacak şekilde ölümler pahasına polis terörü uygulayarak yolun sonuna gelen AKP iktidarı, kirli politikasını daha fazla sürdüremeyecektir. Newroz, bu vesileyle de halklarımızın ortak, birleşik mücadelesine sahne oluyor/olacaktır. Kürt halkının ulusal haklarının tanınması, dil, kültür ve özerklik taleplerinin karşılanması ile tüm halkların ortak kültürel, sosyal ve siyasal birlikteliğini sağlamayı taahhüt etmeyen hiçbir iktidar, meşru olmayacaktır.
Newroz ateşinin etrafında birleşen Kürt halkı ile, Gezi İsyanında kardeşleşen tüm halklar, bu çürümüş, kokuşmuş faşist düzenden hesap soracak, barış, özgürlük ve eşitliği kendi elleriyle getirecektir.
Newroz, halkların barış ve kardeşlik mücadelesi çağrısıdır. Newroz, Rojava devrimiyle enternasyonal dayanışma çağrısıdır.
Tüm bölge halklarının Newroz’u kutlu olsun.
Newroz Pîroz Be!
Bijî Newroz, Bijî Sosyalizm

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ