İNSAN HAKLARI HAFTASI’NDA SOKAĞA!

Gezi direnişinde binlerce gözaltı, tutuklama ve yaralama ile hasta tutsakların ölüme terk edilmesi, en insani hak olan yaşam hakkının ihlali anlamına geliyor. Şu anda bütün meydanlar yasaklı, bütün hapishaneler işkencehaneye dönüşmüş, Kürt illerinde OHAL uygulamalarını aratmayan katliam ve saldırılar gerçekleşmektedir. Daha geçtiğimiz gün Yüksekova’da meydana gelen saldırıda iki yurtseveri katleden güvenlik güçlerinin, bütün protesto eylemlerine saldırıları devam etmektedir. Gezi direnişi nedeniyle halkın özgürleştirdiği meydanlar polis ablukası altında, halka yasaklanmıştır. Halklarımızın en demokratik hakları polis copu ve gaz bombası ile kurşunlarına hedef olmaktadır.

Hapishaneler, dışarıdaki yaşamın da aynası durumundadır. Adalet mekanizması dışarıdaki yaşamı iyileştirmek yerine, hapishane sayısını ve kapasitesini arttırmak üzere yatırım yapmaktadır. Başbakan, yeni hapishane müjdeleri vererek, gelecekteki politikalarının nasıl sonuçlanacağını ifade etmektedir.Biliyoruz, insan haklarıyla herhangi bir ilgisi olmayan iktidarın yapacağı yok, fakat bu hafta dolayısıyla eğer bir adım atılacaksa devlet tarafından, ilk yapılacak şey hasta tutsakları serbest bırakmaktır.

Tüm duyarlı ve demokrat kesimleri 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası boyunca hasta tutsakların, Gezi direnişi tutsaklarının serbest bırakılması ve katillerin yargılanması talepleriyle sokağa çıkmaya, yapılacak eylem ve etkinliklere destek vermeye çağırıyoruz.

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ