İSTANBUL VE ANKARA’DAKİ SURUÇ ANMALARINA POLİS SALDIRDI

İstanbul’da Gençlik Örgütleri, Kobanê’nin yeniden inşası için pek çok kentten yola çıkan, ancak Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’de katledilen 33 Düş Yolcusu anmak için Süreyya Operası önünde biraraya geldi.

“Suruç için adalet herkes için adalet ” pankartı açan gençler anmanın yapılacağı Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyüşe başladığı sırada polis saldırdı.

Polisin biber gazlı saldırısı sırasında aralarında gazetecilerinde olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara ters kelepçe takılarak İskele Karakolu’na götürüldü.

Polisin saldırısında başına gaz kapsülü gelen soyadı öğrenilemeyen Ulaş isimli genç, kafa travması geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Gençlik Örgütleri, 33 Düş Yolcusu’nun Kadıköy’de anılmasına izin verilmemesi ve polisin saldırısını protesto etmek için saat 21.00’da Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Öte yandan Suruç anmalarının yasaklanmasına karşı saat 20.20’de sosyal medyada #SuruçYasaklanamaz etiketiyle eylem yapıldı. 21:00’de Rıhtım karakolu önünde toplanan kitle gece yarısına kadar gözaltına alınanların bırakılmasını bekledi. Gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

Ankara’da da Gençlik Örgütleri, Kobanê’nin yeniden inşası için pek çok kentten yola çıkan, ancak Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’de katledilen 33 Düş Yolcusu anmak için Sakarya Caddesi’nde biraraya geldi.

Polis ablukasında olan caddede “Suruç için adalet herkes için adalet” pankartı açan gençler, Suruç katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da katıldığı anmaya toplanma anında saldırdı.

Polis ilk saldırıda en az 10 kişiyi gözaltına aldı. Sakarya Caddesi’nde polis saldırısının yanı sıra sivil faşistlerin provakasyonu üzerine 3 kişi daha darp edilerek gözaltına alındı.

Sakarya Caddesi’nde gerçekleşen saldırının ardından gençlik örgütlerinin Meşrutiyet Caddesi’nde gerçekleştirmek istedikleri ikinci basın açıklamasına da polis saldırdı, 2 genç gözaltına alındı. Polis saldırısının ardından dağılan kitleye ara sokaklarda da polis saldırısı sürdü.

Ankara’da Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: ESP üyeleri Hünkar Genç, Hacer Atahan, Betül Yıldırım, Ali Yıldız, SGDF üyeleri Gizem Altunöz, Ecem Polat, Dev-Güç üyesi Ezgi Akevran, HDP üyesi Ömer Cemal Yazıcıoğlu, Sinem Esegen ve Oğuzhan Akça, DLB üyesi İmran Deniz, Öğrenci Kolektifleri üyesi Anıl Aktaş ile Doğu Ozan Malçok, Serhat Ayaz ve Burak Tel.

Gözaltın alınanlar Demiryolları Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapılan sağlık kontrolünün ardından gençler serbest bırakıldı.

Kaynak: ETHA