KADIN ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ ENGELLENEMEZ

AKP-MHP faşizminin yeni bir gözaltı saldırısıyla daha karşı karşıyayız. Partimiz Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SKM Sözcümüz Deniz Aktaş ile ESP-SKM MYK üyelerimiz Çiçek Otlu, Satiye Ok, Ebru Yiğit, Züleyha Mangan, Ezgi Bahçeci, Tanya Kara, SKM MYK toplantısı için bulundukları HDP Edremit İlçe Eşbaşkanı Sevgi Özdem’in Balıkesir-Altınoluk’taki evinden gözaltına alındı. Operasyonda ev sahibi Sevgi Özdem’de gözaltına alındı.
SKM çalışmaları kapsamında bir arada olan yoldaşlarımız, AKP-MHP faşist iktidarının kadın düşmanı saldırılarına maruz kaldılar.
Kadınlar erkekler tarafından katledilirken seyredenler, kadınlar tacize, tecavüze uğrarken gözlerini kapatanlar, saldırganları karakollarda, adliyelerde koruyanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmaya çalışanlar, kadınların eşit, özgür ve adil bir dünyada yaşaması için mücadele yürüten devrimci sosyalist kadınlara saldırmayı faşist iktidarını sürdürmenin gereği sayıyor.
Kadınlar her gün bir bir katlediliyor, buna hayır diyenler işkenceli sorgulardan geçiriliyor.
Kadınlar tecavüze uğruyor, ‘Suçlu sizsiniz’ diyerek erkek egemen devleti adres gösteren kadınlar, yerlerde sürükleniyor.
Yoksullukla, açlıkla biat ettirmeye çalışanlar, “Yaşamak istiyoruz” diye haykıran kadınlara hapishane yollarını gösteriyor.
Nefes alamaz hale getirilen kadınlar ve ezilen tüm cinsel kimlikler eşit, özgür bir dünya için “Yaşasın sosyalizm” diye haykıran kadınlar gözaltı ve tutuklama saldırıları ile susturulmaya çalışılıyor.
Yoldaşlarımız AKP-MHP iktidarının tüm kadın düşmanı politikalarına karşı kadın özgürlük mücadelesinin gücünü, iradesini ve aklını kuşanmış kadınlardır. Erkek egemen sisteme karşı kadınların özgürlüğünü sokak sokak, meydan meydan savunan kadınlardır. Kadın aklını siyasetin merkezine taşımış, bunun için bugün olduğu gibi birçok bedel ödeyen sosyalist kadınlardır.
Yoldaşlarımızın çalışmaları kapsamında bulundukları evden hukuksuzca, gece yarısı faşist devlet operasyonuyla gözaltına alınması, yoldaşlarımızın yürüttükleri kadın özgürlük mücadelesini engellemeye dönüktür. Partimiz ve kadın meclisi çalışmalarımızın bu şekilde engellenmesi asla kabul edilemez. Kadınları katledenler, katilleri aklayan ve koruyanlar, kadınların özgürlük düşünü ve eşitlik yürüyüşünü engelleyemeyecek.

Yoldaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.
Kadın özgürlük mücadelemiz durdurulamaz.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi MYK – Sosyalist Kadın Meclisleri MYK