KAYYUM DARBESİNE DİRENELİM!

AKP/MHP iktidarı irade gaspına devam ediyor. Haklarında yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek, Amed’in Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ilçe belediyeleri ile Dersim’in Peri/Akpazar belde belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine kayyum atandı.

Yönetememe krizini halkın haklarını gasp etmekle, emekçi Kürt halkımıza karşı yürüttüğü kirli savaş politikasını siyasi kırımla derinleştirmekle ve Rojava’yı işgalle aşmaya çalışan Saray diktatörlüğü HDP’li belediyeleri kayyum darbesiyle işgal ediyor. Gasp ve işgal edilen HDP’li belediye sayısı 20’ye ulaşmışken, yerel yönetimlerde düzenleme içeren taslakla tüm belediyeleri merkezileştirerek doğrudan Saray’a bağlayacak bir kayyum yöntemine hazırlık yapılıyor.

20 belediyenin gasp edilmesi ve yerel yönetimlerde değişiklik tasarısı, halkın seçilmiş iradesine, kendini, yaşam alanını yönetme iradesine açık bir darbedir. Eğer ortak bir akıl, birleşik bir mücadele gücüyle HDP belediyelerine sahip çıkılmazsa Türkiye’de savunulabilecek tek bir kurum kalmayacağı aşikârdır. Kayyum darbesi sadece Kürt halkının ve seçilmişlerinin, sadece HDP’nin sorunu değil, tersine Türk halkının ve emekçilerinin de sorunudur. Belediye gasplarının bir sonraki aşaması kayyum politikasının Türkiye’ye taşınması, Türk emekçilerinin iradesinin gasp edilmesidir.

Dersim Peri/Akpazar Belediye Eş Başkanları Orhan Çelebi ve Songül Doğan ile meclis üyeleri belediye önünde oturma eylemi yapıyor. Kayyum darbesini geri püskürtmek için tüm devrimci-demokratik kamuoyunu Saray faşizmine karşı mücadele etmeye, belediyeleri önünde direnen seçilmişlerimizin sesine ses vermeye çağırıyoruz.

Saray faşizminin kayyum darbesine karşı direnelim!

Kayyumlar gidecek biz kalacağız!

ESP Genel Merkezi

13 Kasım 2019