LİCE KATLİAMI’NIN SORUMLUSU AKP’DİR, SOKAKLARDA HESAP SORALIM!

Diyarbakır-Lice ilçesinin Sisê köyünde bulunan Mahsun Korkmaz heykelinin yıkılmasına direnen halka bu sabah erken saatlerde ateş açan askeri birlik, Mehdi Taşkın’ı katledip birçok insanımızı da yaraladı. Sömürgeci faşizmin ordusu Kürt halkımıza katliam amaçlı alçakça bir saldırı daha düzenlemiş oldu.
Böylece Türk devleti ve AKP hükümeti müzakere sürecinde Kürt halkımızın başlıca ulusal-demokratik taleplerini karşılamamak, Kürt özgürlük hareketinin iradesini kırmak ve sömürgeci-faşist “tekçi” yapıyı devam ettirmek için her türlü saldırı ve provokasyona başvurmaktan geri durmadığını bir kez daha göstermiştir.
Halkların Demokratik Partisi’nin Kürt ve Türk halklarımızın demokratik buluşmasının yolunu döşeyen ve halkların eşitliğine dayalı siyasi alternatifi gerçek bir umut olarak yükselten cumhurbaşkanlığı seçimi zaferi, AKP iktidarını ve faşist rejimi korkudan korkuya sürüklemiştir. Fakat politik özgürlüğün ve Kürt ulusal-demokratik haklarının gerçekleşmesinin önüne dikmeye uğraştıkları her engel yıkılmaya, her kirli ve katliamcı savaş aracı çürümeye mahkumdur. Çünkü artık emekçiler ve ezilenler özgürlük için gitgide daha sıkı kenetlenmektedir.
Halklarımız Lice’deki faşist devlet katliamını öfkeyle lanetleyecek, saldırının ve katliamın sorumluluğunu taşıyanlardan hesap soracaktır. Başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP hükümeti ve genelkurmay başkanlığı bu saldırı ve katliamın siyasi sorumlularıdır. Sömürgeci-faşist saldırganlık sokaklarda lanetlenmeli, dökülen kanın hesabı sokaklarda sorulmalıdır.
İşçi sınıfı ve ezilenler, halklarımız özgürlük ve adalet için, demokratik barış için mücadeleyi büyüttükçe bu halk düşmanı sömürgeci-faşist politikaları bozguna uğratacaktır. Agit’in ya da Mazlum’un anıtları da elbet Kürdistan coğrafyasının her köşesinde yükselecektir.
Ezilenlerin Sosyalist Partisi olarak, Lice saldırısını ve katliamını lanetliyoruz. Mehdi Taşkın’ın yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bir kez daha vurguluyoruz ki, hiçbir faşist zulüm politikasının gücü direnen halkımızı teslim almaya yetmez!