MİLYONLARIN İRADESİ TANINSIN!

Günlerdir başta Taksim Meydanı ve Gezi Parkı olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında milyonlar sokağa çıkarak AKP iktidarının rant, sömürü ve baskı politikalarına karşı sesini yükseltiyor. Gençler, kadınlar, emekçiler özgürlük ve demokrasi mücadelesini polisin vahşetine, AKP’nin tehdit, şantaj, karalama ve oyalama politikalarına rağmen büyük bir umut ve dirençle sürdürüyor.

Halkın taleplerini görmezden gelen AKP Hükümeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan ise sorunu ısrarla “birkaç ağaç” olarak göstermeye, “terör örgütleri” demagojisine sarılmaya ve direnişi polis terörüyle bastırmaya çalışıyor. AKP’nin son oyunu ise “referandum” oldu. Hükümet, sözde düzenlenecek bir referandumla halk iradesine başvuracağını söylüyor.

Bu girişimin, halkın onurlu direnişini bitirmeye yönelik oyundan başka bir anlam ifade etmediği açıktır. Halkın iradesine başvurmak, AKP nezdinde koca bir yalandır! Nitekim, Taksim Dayanışması’nın temsilcilerini görmezden gelerek, Taksim Gezi Parkı direnişiyle uzaktan yakından alakası olmayan, yandaş isimlerle yapılan görüşme, AKP’nin halkın iradesini ne kadar tanıdığının yalın bir göstergesidir.

AKP Hükümeti, eğer halkın iradesine saygılıysa o halde referanduma gerek yoktur. Zira, günlerdir kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla milyonlar referandumu zaten sokakta yaptı. 9 Haziran günü Taksim Meydanı’nı hıncahınç dolduran bir milyonu aşkın kişi, yine Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara çıkan yüz binler iradesini ortaya koymuştur. AKP, “referandum” ya da “plebisit” hilesiyle halkı kandırmak yerine milyonların iradesini tanımalıdır.

AKP Hükümetinin referandumu çözüm olarak sunan kararını tanımıyoruz! Kaldı ki, Topçu Kışlası’na ilişkin mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vardır ve referandum yapmanın yasal, anayasal bir dayanağı yoktur.

AKP Hükümeti ucuz ayak oyunlarına ve direnen halka yönelik tehditlerine derhal son vermelidir. Topçu Kışlası projesinden vazgeçtiğini, yargı kararına uyacağını açıklamalı, Taksim Meydanı üzerindeki yasağından vazgeçmelidir. Gezi Parkı’nın etrafını kuşatan bütün polisler alandan çekilmelidir.

Başbakan Erdoğan’ın tehdit dolu açıklamaları hükümsüzdür. Halkın iradesi tanınana, talepler kabul edilene kadar direnişimiz sürecektir. Bugünden itibaren yaşanacak her türlü polis saldırısı, yaralanma ve olası ölümlerden bizzat Erdoğan sorumlu olacaktır.

Gezi Parkı’na yönelik devlet terörüne karşı İstanbul’daki tüm emekçileri Taksim Meydanı’na çıkmaya, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan ve yüreği direnişçilerle birlikte atan tüm halkımızı Taksim Gezi Parkı direnişini sokaklara çıkarak sahiplenmeye çağırıyoruz.

13.06.2013

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ