ÖLÜMLERİN NEDENİ RANTÇI POLİTİKALARDIR

Hopa’da meydana gelen sel dolayısıyla yaşanan felakette onlarca insanımızın hayatını kaybettiği ya da sele kapılarak kaybolduğu haberiyle sarsıldık. Halklarımızın doğal afet denilerek maruz kaldığı bu yıkımlar sonucunda geriye büyük acılar kalıyor. Devletin doğa ve insanı hiçe sayan rant politikaları ve gözü dönmüş sermayenin aşırı kar hırsı ile insanlarımız katlediliyor. Adına doğal afet denilen, oysa yıllarca sürdürülen doğa talanı, HES’ler, barajlar, karayolları ve denizi doldurarak gerçekleştirilen doğal dengeyi bozan faaliyetler, sonunda yaşam alanlarının yok edilmesi ve köylerin şehirlerin seller, toprak kaymaları ve su baskınlarıyla karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Rantçı politikalar dere yataklarının imara açılması ile büyük yıkımlara davetiye çıkarmaktadır.
Kentlerin imarı ve çevre planı insan merkezli olmadığından meydana gelen bu tip afetler karşısında devlet büyük bir acz içinde, ölümleri seyretmektedir. Nitekim diğer tüm afetlerde olduğu gibi Hopa’da meydana gelen selde de ambulanstan önce çevik kuvvet polisleri, TOMA’lar halkın önüne çıkarılıyor. Savaş için ayrılan bütçenin bir kısmı dahi bu afetleri daha az zararla atlatmaya yarayacakken, dağları, kentleri bombalayan helikopterlere, uçaklara, silah ve cephaneye yatırım yapılıyor. Dersim ve Lice’de askerler tarafından yakılan ormanların ve canlıların da sorumlusu savaşçı rantçı iktidardır. Halkın en küçük hak talebine tüm emniyet ve askeri kuvvetlerini seferber eden devlet ve AKP iktidarı, depremlerde, sellerde olay yerine en son ambulans ve kurtarma araçlarını gönderiyor.
Doğanın tahribatı ve talanı üzerine kurulan devlet politikaları insanlarımızın kitlesel ölümlerine neden olmaktadır. Kapitalist çark kendini buradan var ediyor. İnsan odaklı devlet yatırımları olmadan, doğayı ve çevreyi koruyan, insanların doğa ile barışık yaşadığı bir yaşamı sağlamadan hiçbir canlının güvenliği olmayacaktır. İnsanların can güvenliğinden sorumlu olan devlet bir an önce daha fazla can kaybını önleyecek tedbirleri almalıdır.
Halklarımız bu felaket karşısında her zaman olduğu gibi büyük bir dayanışma sergileyecek kudrete sahiptir. Hopa halkının yaralarını sarmak, ihtiyaçlarını gidermek üzere seferber olmak ve insanların hayatını kaybetmesine neden olan rantçı devlet politikalarına dur demek üzere dayanışmayı büyütmek gerekmektedir. Bizler Hopa halkının yanındayız, dayanışmamızla acıları hafifleteceğiz.
Hayatını kaybeden insanlarımızın ailelerine ve Hopa halkına başsağlığı diliyor, büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ