ROJAVA DEVRİMİMİZ 7. YILINDA

21. yüzyıl işçi sınıfı ve ezilen halkların ayaklanmalarına tanıklık ediyor. Ezilenler, sömürgeci boyunduruğa başkaldırarak yeni bir dünyayı müjdeliyor. Rojava devrimimiz Ortadoğu’da bu müjdenin ilk filizi olarak bölge ve dünya halklarına umut olmaya devam ediyor.

Suriye iç savaşında egemenlerden yana taraf olmayıp ‘üçüncü cepheyi’ örgütleyen ezilen halklar, 7 yıl önce bugün Rojava’da eskimiş düzene karşı yeni bir yaşamı kurmaya girişti. Ortadoğu halklarına sömürü, savaş ve yıkımdan başka gelecek vaad etmeyen emperyalist politikalara karşı Rojava devrimimiz özgür, adil ve eşit bir yaşamı savunuyor.

Rojava devrimi halkların özgürlüğüdür.

Emperyalistlerin ve işbirlikçisi bölge devletlerinin Rojava devrimimizi boğma, kazanımlarını yok etme ve IŞİD eliyle yürüttüğü saldırılara rağmen halklar kazanımlarını bedel ödeyerek korumayı sürdürüyor. Devrimin ilk adımlarından biri olan halk meclislerinde örgütlenen Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni uluslarından halklar iç savaş koşullarında kendi kaderlerini tayin ederek eşit bir yaşamı örgütlüyor.

Rojava devrimi kadın devrimidir.

Rojava devriminde kadınlar erkek egemen düzeni tepeden tırnağa yıkarak yerine ezilen cinsin eşitliğini ve özgürlüğünü inşa ediyor. Kadınlar tecavüzcü IŞİD çetelerinin yenilmesinde ve yargılanmasında mücadelenin en ön safında yer alıyor. Yeni yaşamı kadın devrimi programı ile inşa ediyor.

Rojava devrimi bölge devriminin ilk filizidir.

Rojava devrimimiz tarihin sonunun geldiğini ilan edenlere, devrimleri bir daha geri gelmeyecek nostaljik anılar olarak halkların hafızasından silmeye çalışanlara verilen en anlamlı cevaptır. Rojava devrimi Ortadoğu karanlığı içerisinde halklara yol göstericisidir. Egemenlerin Rojava devrimini ilk fırsatta boğmak için can atmaları bundandır. Ancak unuttukları bir şey var. Ezilen halklar devrimi bedeller ve şehitler pahasına var ederek bugüne getirmiştir. Ve halklar kazanımlarını ne pahasına olursa olsun savunmakta kararlılar.

Rojava devriminde ölümsüzleşenleri saygıyla anıyor ve onlara sözümüzü yineliyoruz.

Yaşasın Rojava Devrimimiz!

 

ESP Genel Merkezi