ROJAVA DEVRİMİNİ SAVUNALIM!

Varlık hakkını IŞİD çetelerine, bölge gerici devletlerine ve emperyalist kuvvetlere karşı öz savunmaya dayalı savaşla kazanan Rojava Devrimi sömürgeci faşist TC tarafından işgal tehdidi altında.

Sömürgeci devlet Afrin işgali sonrası, uzun süredir hazırlıklarını yürüttüğü işgal saldırısını ‘Barış Pınarı Harekatı’ adı altında gerçekleştirmek istiyor.   TC devleti, sınıra askeri sevkiyatın yanı sıra, ÖSO başta olmak üzere cihatçı çeteleri MSO (Milli Suriye Ordusu) çatısı altında birleştirip, kendi güdümünde yeniden dizayn ederek, çetelerinde katılımıyla kapsamlı ve uzun vadeli bir işgal planını uygulamak istiyor. Bu işgal planını Rojava Devrimini boğmak ve IŞİD çetelerini kurtarmak üzerinden kuruyor.

ABD ve Rus emperyalizmi arasındaki çelişkilerden yararlanarak Afrin’i işgal eden faşist sömürgecilik, Rojava’nın işgali için emperyalistlerden yeşil ışık almış durumda. Birleşmiş Milletlerin “Türkiye’nin olası bir harekatında sivillerin yerlerinden edilmemesi” yönündeki açıklaması emperyalist güçlerin Rojava Devrimini boğmak isteyen sömürgeci devletin arkasında durduğunu gösteriyor. Türkiye bir taraftan Rojava’yı işgal harekatına girişmişken, Esad güçleri de eş zamanlı olarak Minbiç’e harekat başlatıyor. Rojava dört bir yandan sarılarak devrim boğulmak isteniyor.

Rojava’nın işgaliyle gerçekleşecek olan katliamların baş sorumluları ABD ve Rusya emperyalizmidir. İşgal planı için basamak olarak oluşturan ‘Güvenli Bölge’nin kurulmasında Türkiye’den yeterince taviz alamadığı için işgal saldırısını zamana yayan ABD emperyalizmi, istediği tavizleri almış olacak ki, kontrol noktalarından çekilerek işgalin önünü açıyor.

Özgücüne dayanan SDG, TC’nin işgal saldırısının bölgede geri dönülmez sonuçlara yol açacağını vurgulayarak, özsavunma hakkını kullanacağını belirtmiş, Rojava devriminin hangi hattan ilerleyeceğini açıklamıştır.

Ortadoğu’da nasıl ki emperyalistlerin ve bölge gerici devletlerinin bir planı varsa, ezilen halklarmızın da planı var. Özgücüne dayanan Kürt, Türkmen, Ermeni, Arap, Ezidi, Süryani ulus ve ulusal topluluklardan halklarımız can feda yarattıkları Rojava Devrimini savunacaktır.

Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu ve dünya devrimci-demokratik kamuoyuna ve ezilen emekçi halklarımıza çağrımızdır; kahramanca savaşarak IŞİD çetelerini yenilgiye uğratan, ezilen halklara umut olan Rojava Devrimi boğulmak isteniyor. Ortadoğu ve dünya halklarının umudu, Rojava Devrimi nezdinde yok edilmek isteniyor. Rojava’nın işgali egemenler tarafından Türkiye emekçilerinin omuzlarına yükleniyor. Türk işçi ve emekçilerini onuruna sahip çıkmaya, sömürgeci savaşa karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Rojava devrimi işçilerin, kadınların, gençlerin devrimidir. Rojava devrimi ezilen halkların devrimidir. Rojava Devrimi bizim devrimimizdir. Onu faşist sömürgeci devlete ve çetelerine karşı savunalım. Bulunduğumuz her yerde Rojava halklarının sesine ses olalım. İşgalci sömürgeciliğe karşı sokakta direnişi yükseltelim.

Kahrolsun İşgalci Sömürgecilik!

 

ESP Genel Merkezi

7 Ekim 2019