SURİYE’YE EMPERYALİST MÜDAHALEYE SON! DEMOKRATİK FEDERAL SURİYE!

Bugün sabaha karşı saat 04’te Amerikan, Fransız ve İngiliz emperyalist orduları tarafından Suriye’ye yönelik hava saldırıları gerçekleştirildi.
Bu saldırılar işgalci, sömürgeci amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Doğu Guta’da “Halka karşı kimyasal silah kullanıldığı” iddialarıyla en ufak bir ilgisi yoktur. Saldırıların, tam da OPCW heyetinin kimyasal iddialarını incelemek üzere Şam’a geldiği gün gerçekleşmesi bunu açıkça göstermektedir. Tersine, bu sabah Şam üzerine yollanan füzeler, “kimyasal saldırı” iddiasının İngiliz istihbaratı tarafından hazırlanan bir tezgâh olduğu yönündeki kanıyı güçlendirmiştir.
Bu saldırı, NATO’nun da desteğiyle Amerikan-İngiliz-Fransız emperyalist üçlüsünün 2011’den bu yana Suriye’ye yönelik müdahalelerinin bir parçası ve devamıdır. Sahaya sürdükleri El Kaide, IŞİD, Ceyş ül İslam, Ahrar u Şam gibi faşist çete gruplarının moral ve politik yenilgisinin ardından bu güçler doğrudan sahaya inerek paylaşım savaşını sürdürmeye çalışmaktadır. Zira Şam’ın Doğu Guta banliyölerinde bu çetelerin varlığının sona ermesi, “rejim değişikliği” adı altında yürütülen dolaylı emperyalist işgal girişiminin de iflası anlamına gelmiştir.
AKP iktidarının bu emperyalist saldırıyı “insanlığın vicdanı adına” (!) selamlaması, bu iktidarın Amerikan emperyalizminin işbirlikçisi olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuştur. AKP ne yerlidir, ne de millidir. Washington’da siyaset laboratuvarlarında üretilmiş, 28 Şubat generalleri eliyle yol verilmiş, Türkiye’nin bütün yeraltı ve yerüstü zenginliklerini uluslararası tekellere peşkeş çekmiş, Suriye’de ilk günden itibaren Amerikan müdahalesinin aleti olmuş bir partidir. AKP’nin Efrîn işgalini sözüm ona ABD’ye karşı yaptığı söylemleri de bu açıklama ile tümüyle teşhir olmuştur. Keza bugünkü saldırılar, AKP iktidarının Rusya ile kurduğu taktik ilişkilerin de alanının giderek daraldığını ortaya koymuştur.
Ortadoğu’da gerek Amerikan gerekse Rus emperyalistlerinin kovulduğu, Ortadoğu halklarının din, mezhep, milliyet çatışmalarını aşarak demokratik ve sosyalist temelde birleştiği Bağımsız, Demokratik, Federal Ortadoğu mücadelesi, bu gerici seçeneklerin karşısında halkların yegâne antiemperyalist çözümüdür. Tıpkı Latin Amerika’da ABD emperyalizminin halkların bölgesel birliği yolundan geriletilmesi gibi, Ortadoğu’da da ihtiyaç, Türk, Kürt, Arap ve bütün bölge halklarının emperyalizme ve gericiliğe karşı birleşmesidir. Bugün birbiriyle dalaşan bütün gerici kuvvetlerin, sırası geldiğinde hasımlık etmekten sakınmadığı Rojava Devrimi, bu alternatifin nüvesini oluşturmaktadır. Suriye halkları bu çözümü kendi elleriyle yaratacaktır. Demokratik, halkların eşitliğine dayanan Federal bir Suriye’de hiçbir emperyalist güce yer kalmayacaktır. Ortadoğu er geç, emperyalist rekabetin, mezhepsel çatışmaların değil, özgürlük, demokrasi ve sosyalizmin bölgesi olacaktır

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ