Tümüklü: İntiharların kaynağı yarattığın sistem!

İSTANBUL - İktidarın intiharlara “psikolojik vaka” diye yaklaşıp asıl nedenyle ilgilenmediğini vurgulayan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, “İnsanların çaresizliğiyle alay ediyorlar. İktidar şunu göremiyor psikolojik vakaların kaynağı ne? Senin ürettiğin ekonomik sistem, siyasetle ilgili bir sorun" dedi.

Ekonomik krizin yol açtığı geçim sıkıntısı intiharların artmasına sebep oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında 3 bin 161 kişi intihar etti. Şırnak, Konya, Antalya, Kocaeli, İzmir, İstanbul ve Ankara’da bir hafta içerisinde en az 9 kişi geçim sıkıntısından yaşamına son verdi. Birleşik Devrimci Parti ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) krizi ve intiharları değerlendirdi.
ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, kapitalizmin devresel krizlerinin olduğunu, bunun önce 20 yılda bir olan ancak bugün 3 yılda bir kendisini gösterdiğini dile getirdi. Bu krizlerin yansımasının egemenler için ayrı, ezilenler adına ayrı işlediğini belirten Tümüklü, “Egemenler açısından şöyle oluyor, egemenler kendi dizaynını yaparak yürümeyi tercih ediyorlar. Bunun ise çeşitli yolları var. Bu yollarda egemenler savaş çıkarıyor, faşizmi yükseltiyor ve doğanın yağmalanmasını bir politika olarak benimsiyor ve bunu uyguluyor. Doğal olarak da bu emekçilere şu şekilde yansıyor, daha fazla açlık, işsizlik, yoksulluk, yoksunlaşma, şiddet, kan ve ölüm. Bunlar da ezilenlere düşen taraf oluyor. Aslında bugün dünyada yaşanan kaos, savaş, artan virüsü bir tesadüf olarak görmemek lazım. Doğal olarak da bunlar krizin doğal sonuçları” dedi.
‘GERÇEĞİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEKTİR’
Tümüklü, iktidarın intiharlara “psikolojik” bir vaka olarak yaklaştığını ama bu intiharların altında yatan asıl nedenle ilgilenmediğini vurguladı. İktidarın egemen olaylara egemen perspektifiyle baktığını dile getiren Tümüklü, “İnsanların çaresizliği ile alay ediyorlar. İktidar şunu göremiyor psikolojik vakaların kaynağı ne? Senin ürettiğin ekonomik sistem, siyaset ile ilgili bir sorun. İnsanlara çıkış örgütlemiyorsun. Üretilen sistemin kendisi ile ilgili olduğu için doğal olarak da egemenlerin bunu psikolojik vaka olarak okuması normal. Bu sorunlar senin yarattığın sistemle alakalı. İnsanların bu sürecin sonunda psikolojik olarak rahatsızlanması kadar olağan bir şey yok. Doğal olarak bunlar bir gerekçe değil. Gerçeğin üstünü örtmektir. Gerçeğin üstündeki örtüyü kaldırdığımızda gerçeğin bu düzenin onun siyasi biçimi olan faşizmin ve onun her türlü örgütlenmesinin yarattığı bir sonuç olduğunu görüyoruz” dedi.
‘KENDİ ÇEMBERİ DIŞINDA GÜVENİLMİYOR’
Toplumsal olarak bir çürüme olduğunu, bunun artık saklanamayacak seviyeye geldiğini vurgulayan Tümüklü, toplumun bir yere kadar ideolojik olarak yanıltılabileceğini, insanların ise gerçek hayatlarında bu yanılsamanın yalan olduğunu gördüğünün altını çizdi. İnsanların artık iktidara güvenmediğini belirten Tümüklü, “Kendi çemberi dışındaki insanlar artık güvenmiyor. Ekonomik, siyasi olarak beslediği kesimler var. Bunların dışındaki kesimlere söylediğine inanmıyor artık” dedi.
‘KAPİTALİZMİN YARATTIĞI ÇIKIŞSIZLIK’
Dünyada intihar oranlarının en çok arttığı iki an olduğunu, birinin savaş diğerinin ise kriz dönemleri olduğunu vurgulayan Tümüklü, “Bu durumun sebebi ise kapitalizmin yarattığı iş bölümü ve çıkışsızlık. Erkek egemen devlet sisteminde iş bölümü erkekler üzerine kurulu. Kendi rollerini oynayamadığında ya da çıkış üretemediğinde insanlar yaşamına son veriyor. Bu kriz ortamlarında daha fazla artıyor” dedi.
‘İNTİHARLAR HAKİKAT ANINA DENK GELİYOR’
İntiharların toplumsal, ekonomik sebepleri olabileceğini hatırlatan Tümüklü, intihar eşiğine gelinen an için ise şöyle dedi: “Bu hakikat anı, insanların yaşadığı çıkışsızlık, çaresizlik, çözüm üretememe gücü, kendi içinde değersizleşmedir. Hakikat anı dediğimiz nokta her şeyin işlevinin kaybolduğu, anlam dünyasının sona erdiği ve her anlamıyla öfkenin bile biçimsizleştiği bir an. Doğal olarak da intihar karşısında kimi klasik söylemlerimiz kimi de kendi içinde ezberlerimiz var. Ama bu bir ezber değil aslında bir bilincin, yaşamın kendine olan öfkesinin ve bu hayatla sona erdirmesi ile ilgili bir çizgi. Doğal olarak da yaşadığımız şey aslında tam bir hakikat süreci, bir hakikat mücadelesi süreci. Doğal olarak da okumayı böyle yapmak lazım, kurguyu da böyle inşa etmek lazım.”
‘ÇIKIŞSIZ OLMADIĞIMIZI BİLİYORUZ’
Siyasi parti olarak özeleştiri vermeleri gerektiğini ifade eden Tümüklü, kitle örgütlerinin boş bıraktığı alanların iktidar tarafından kriz ve kaosu saklamak için kullanıldığını söyledi. İnsanların dayanışma ile nefes almasını sağlayacak süreçler üretmek zorunda olduklarının altını çizen Tümüklü, “Bu süreçleri üretmezsek eğer intiharlar üzerine her kriz döneminde konuşmak zorunda kalırız. Kapitalizm var olduğu sürece intiharlar olacağını görmek lazım. Her krizde kapitalizmin faşizme daha fazla sarılacağını görmek zorundayız. Tabii ki biz çıkışsız olmadığımızı biliyoruz ve bunu topluma anlatamamak, toplumun sesini örgütleyememek bizim suçumuz. Bir irade olduğumuzu, alternatif olduğumuzu, çözümün biz olduğumuzu asla unutmamak gerekir” değerlendirmesi yaptı.
‘MESNETSİZ GEREKÇELER ÜRETMESİNLER’
Son aylarda intiharların arttığını ve bunun nedeninin kişilerde aranmaması gerektiğini dile getiren Birleşik Devrimci Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Gamze Taşkın, intiharların asıl nedeninin ekonomik krizi iyi yönetemeyen AKP iktidarı olduğunu söyledi. Krizi görmeyerek intiharların sebeplerini kişisel nedenlerde aramanın gerçekleri saklamaktan başka bir şey olmadığını belirten Taşkın, “İşsizlik, borç, depresyon vb. nedenlerle artan işçi ve emekçi intiharları artık ailelerle birlikte toplu intiharlara kadar gidiyor. Ülkede açlık sınırı 2 bin 178 TL. yoksulluk sınırı ise 7 bin 532 TL’dir. Resmi rakamlara göre yüzde 13 genel işsiz var. Her üç gençten biri işsiz. 40 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Asgari ücrete yüzde 15, emekliye yüzde 6 zam yapılırken temel tüketim ihtiyaçlarına ise neredeyse yüzde 50 zam yapıldı. İntiharlar artıyorsa eğer kimse bu intiharlar için mesnetsiz gerekçeler üretmesin, nedenini kişilerde, başka yerlerde aramasın" dedi.
‘İNSANLIĞIN BİTTİĞİ YERDİR’
Geçtiğimiz günlerde Gebze’de yaşanan işçi intiharından sonra arkadaşlarının intihar eden kişinin yanında çalıştırılmasına değinen Taşkın, şöyle devam etti: “Yaşanılanlar insanlık ayıbıdır, insanlığın bittiği yerdir. İntihar eden işçinin cansız bedeni kaldırılmamışken, orada yatarken üretimin devam ettirilmesi patronların, kapitalist sistemin gerçek yüzünü göstermektedir. İnsana değil sömürüye, paraya değer veren, işçi bedeni cansız yerde yatarken üretime devam edebilen kapitalizmin vahşi, kan emici yüzünü göstermiştir bu olay."
‘SORUNUN ÜZERİNİ ÖRTEMİYORLAR’
İktidarın tüm çabalarına ve elinde tuttuğu medyasına rağmen artık ekonominin iyi olduğuna kimseyi inandıramadığına vurgu yapan Taşkın, “Kendi tabanını bile inandıramamaktadır, o nedenle bu sorunun üzerini örtmek için içeride, dışarıda savaş politikasını izlemekte ve milliyetçiliği, şovenizmi yükselterek insanları susturmak istemektedir. Saray ve hükümeti tüm başarısız politikalarının üzerini örtmek için savaş ve yayılmacılık silahına sarılmıştır. Ama işsizlik ve yoksulluk artıkça bu da ona çare olamamaktadır. İnsanlar ‘Biz açken niye oralara para harcanıyor’ diye sorgulamaya başlamışlardır" ifadelerini kullandı.
‘ÇÖZÜMLERİMİZİ ULAŞTIRMAKTA ZORLANIYORUZ’
Toplumda herkesin ortak sorununun yoksulluk ve işsizlik olduğunu vurgulayan Taşçı, bu sorunların ortak mücadeleyle üstesinden gelinebileceğini vurguladı. Sosyalistlerin üzerindeki baskılara dikkati çeken Taşkın, sözlerini şöyle tamamladı: "Ellerimizdeki medya imkanı ise çok sınırlı ve devlet güçleri tarafından sürekli baskılarla, müdahalelerle engelleniyor. İşçilere ve ezilenlere, erkekler tarafından katledilen kadınlara, geleceksiz bırakılan gençlere, tüm ötekileştirilenlere çözümlerimizi, reçetelerimizi ulaştırmakta zorluk çekiliyor. Bu nedenlerle kendimizi anlatmakta, umut olmakta zorlanıyoruz."
Kaynak: Mezopotamya Ajansı