Yaşasın Newroz, Yaşasın Özgürlük

Koronavirüs’ün yarattığı olağanüstü koşullarda Kürt halkının özgürlük ve onur bayramı Newroz’u kutluyoruz. Yüzyıllardır zalim Dehak’lar karşısında Kawa’laşanların Newroz ateşi, Kürt Ulusal Demokratik Hareketin ve ezilen halkların mücadelesinde yükseliyor.
Tarih egemenler ve ezilenler arasındaki sınıf savaşımları tarihidir. Ezilenlerde bu tarihte her zaman Dehak’lara karşı egemenlerin baskı ve zoruna karşı Demirci Kawa’nın örsünü kuşanmıştır. Newroz yüzyıllar boyunca egemenlerin katliamlarına karşı direnen halklara umut ve baharın müjdecisi olmuştur.
Yeni bir yaşamın müjdecisi olan Newroz bugün de Kürt halkı başta olmak üzere ezilen halklara umut olmayı sürdürüyor.
Newroz ateşi Ortadoğu’da, Rojava Devrimi’nde cisimleşiyor. Kürt halkının öncülüğünde Kawa’laşan 21. yüzyılın devrim ateşini büyütüyor. İşgalci ve sömürgeci Dehak’lara karşı Kobane’den Efrin’e özgürlük bayrağı dalgalanıyor.
Ekonomik krizin getirdiği yıkımı işgal ve sömürgeci heveslerle aşmaya çalışan Saray faşizmi halklarımızın direnişi karşısında başarısız kalıyor. Egemenler halkların karşısında çare üretemiyor.
Tüm dünyayı saran Koronavirüs salgının yarattığı olağanüstü koşullarda halklarımız Newroz ateşini değişik biçimlerde bir kez daha harlıyor. 21. yüzyılın ilk devrim ateşinden aldığımız güçle tüm ezilenlerin Newroz bayramını kutluyoruz.
Ezilen halklarımızı Newroz ateşini bulundukları her yerde, evlerinden, pencerelerinden, balkonlarından çakmaklarıyla, fenerleriyle, alkış ve zılgıtlarıyla yükseltmeye çağırıyoruz. Bulunduğumuz emekçi semtlerinde halkımızı beşerli, onarlı gruplar halinde Newroz ateşini yakmaya çağırıyoruz. Bu yılki Newroz’da klam ve stranlarımızı daha güçlü söyleyelim.

Yaşasın Newroz, Yaşasın Özgürlük!
Bijî Newroz, Bijî Azadî!
İdlib İşgaline Son!


ESP Genel Merkezi
20 Mart 2020
<